Weekend Football Fixtures

There's plenty of football to look forward to this weekend - including the small matter of the Manchester derby!

SATURDAY
Football

PREMIER LEAGUE: Everton v Chelsea (12.30), AFC Bournemouth v Liverpool, Tottenham Hotspur v Burnley, Watford v Crystal Palace, Manchester City v Manchester United (5.30pm).

 

EFL LEAGUE TWO: Exeter City v Northampton Town, Forest Green Rovers v Scunthorpe United, Grimsby Town v Swindon Town, Macclesfield Town v Crewe Alexandra, Mansfield Town v Cheltenham Town, Morecambe v Carlisle United, Oldham Athletic v Leyton Orient, Port Vale v Walsall, Stevenage v Crawley Town. 

 

NATIONAL LEAGUE NORTH: AFC Telford United v Farsley Celtic, Bradford Park Avenue v Altrincham, Curzon Ashton v Hereford, Darlington v Chester, Gateshead v Alfreton Town, Guiseley v Brackley Town, Kettering Town v York City, Kidderminster Harriers v Boston United, Kings Lynn Town v Blyth Spartans, Leamington v Spennymoor Town, Southport v Gloucester City. 

 

BETVICTOR PREMIER DIVISION: Atherton Collieries v Hyde United, Bamber Bridge v Mickleover Sports, Basford United v Ashton United, Buxton v Lancaster City, FC United v Matlock Town, Gainsborough Trinity v Scarborough Athletic, Morpeth Town v Nantwich Town, South Shields v Warrington Town, Stafford Rangers v Radcliffe, Stalybridge Celtic v Whitby Town, Witton Albion v Grantham Town.

 

BETVICTOR SOUTH EAST: Carlton Town v Leek Town, Chasetown v Stamford, Cleethorpes Town v Belper Town, Frickley Athletic v Market Drayton Town, Ilkeston Town v Sutton Coldfield Town, Kidsgrove Athletic v Sheffield FC, Lincoln United v Glossop North End, Loughborough Dynamo v Wisbech Town, Stocksbridge Park Steels v Newcastle Town, Worksop Town v Spalding United.

 

BETVICTOR NORTH WEST: Brighouse Town v Pontefract Collieries, Clitheroe v Marine, Colne v City of Liverpool, Droylsden v Markse United, Kendal Town v Runcorn Linnets, Mossley v Dunston FC, Ossett United v Workington, Prescot Cables v Pickering Town, Tadcaster Albion v Ramsbottom United, Widnes v Trafford.

 

BUILDBASE FA VASE THIRD ROUND REPLAY: Consett v Wythenshawe Town. 

 

THE MACRON CUP THIRD ROUND: AFC Blackpool v Ellesmere Rangers, Ashton Athletic v Wythenshawe Amateurs, Garstang v Maine Road, Prestwich Heys v AFC Liverpool, Rylands v 1874 Northwich, Shelley v Abbey Hey, Vauxhall Motors v Litherland REMYCA, West Didsbury and Chorlton v Runcorn Town.

 

NORTH WEST COUNTIES PREMIER DIVISION: Avro v Hanley Town, Barnoldswick Town v Burscough, Charnock Richard v Northwich Victoria, Irlam v Winsford United, Longridge Town v Skelmersdale United, Squires Gate v Congleton Town. 

 

NORTH WEST COUNTIES FIRST DIVISION NORTH: Bacup Borough v Golcar United, Cleator Moor Celtic v Daisy Hill, Lower Breck v Holker Old Boys, Nelson v Ashton Town, Steeton v Atherton LR.

 

NORTH WEST COUNTIES FIRST DIVISION SOUTH: Alsager Town v FC Oswestry Town, Barnton v Sandwich United, Cammell Laird 1907 v Abbey Hulton United, Stockport Town v Eccleshall, Stone Old Alleynians v Cheadle Heath Nomads.

 

MANCHESTER PREMIER LEAGUE: Beechfield United v Chadderton Reserves, Old Altrinchamians v Bolton County, Pennington v Heyside, Royton Town v Manchester Gregorians, Stockport Georgians v Hindsford, Walshaw Sports v Dukinfield Town.

 

SUNDAY

PREMIER LEAGUE: Aston Villa v Leicester City (2pm), Newcastle United v Southampton (2pm), Norwich City v Sheffield United (2pm), Brighton and Hove Albion v Wolverhampton Wanderers (4.30pm).

More from Sport

Weather

  • Fri

    10°C

  • Sat

    9°C

  • Sun

    7°C

  • Mon

    6°C

  • Tue

    11°C

Schedule