Weekend Football Fixtures

Here are this weekend's football fixtures, weather permitting.

FA CUP FIRST ROUND: Sunderland v Gillingham, Accrington Stanley v Crewe Alexandra, AFC Wimbledon v Doncaster Rovers, Blackpool v Morecambe, Bolton Wanderers v Plymouth Argyle, Cambridge United v Exeter City, Carshalton Athletic v Boston United, Cheltenham Town v Swindon Town, Colchester United v Coventry City, Crawley Town v Scunthorpe United, Ebbsfleet United v Notts County, Forest Green Rovers v Billericay Town, Grimsby Town v Newport County, Ipswich Town v Lincoln City, Maidenhead United v Rotherham United, Maidstone United v Torquay United, Mansfield Town v Chorley, MK Dons v Port Vale, Nantwich Town v AFC Fylde, Oxford City v Solihull Moors, Salford City v Burton Albion, Shrewsbury Town v Bradford City, Stevenage v Peterborough United, Stourbridge v Eastleigh, Tranmere Rovers v Wycombe Wanderers, Walsall v Darlington, Yeovil Town v Hartlepool United.

 

NATIONAL LEAGUE NORTH: Bradford Park Avenue v Kings Lynn Town, Chester v Alfreton Town, Curzon Ashton v AFC Telford United, Farsley v Gloucester, Guiseley v Kettering Town, Spennymoor Town v Southport.

 

BETVICTOR PREMIER DIVISION: Bamber Bridge v Stalybridge Celtic, Lancaster City v Hyde United, Mickleover Sports v Witton Albion, Radcliffe v Scarborough Athletic, Warrington Town v Stafford Rangers.

 

BETVICTOR SOUTH EAST: Carlton Town v Market Drayton Town, Frickley Athletic v Cleethorpes Town, Lincoln United v Ilkeston Town, Loughborough Dynamo v Kidsgrove Athletic, Newcastle Town v Spalding United, Sheffield FC v Glossop, Stamford v Sutton Coldfield Town, Stocksbridge Park Steels v Worksop Town, Wisbech Town v Belper Town.

 

BETVICTOR NORTH WEST: Droylsden v Dunston, Kendal Town v Brighouse Town, Marine v Pontefract Collieries, Mossley v Pickering Town, Prescot Cables v Ramsbottom United, Trafford v Ossett United, Widnes v Workington AFC.

 

FA TROPHY SECOND QUALIFYING ROUND: Atherton Collieries v Morpeth Town, Matlock Town v Ashton United, Colne v Buxton, FC United v Basford United, Halesowen Town/Stamford v Grantham Town, Leek Town v Brighouse Town/Workington, Peterborough Sports v Whitby Town, Runcorn Linnets v Prescot/Pickering,  South Shields v AFC Rushden and Diamonds, Sutton Coldfield Town v Hednesford Town, Tamworth v Gainsborough Trinity.

 

THE MACRON CUP FIRST ROUND: Ellesmere Rangers v Cleator Moor Celtic, Wythenshawe Amateurs v Chadderton.

 

THE MACRON CUP SECOND ROUND: Abbey Hey v Bacup Borough, Abbey Hulton United v AFC Liverpool, Garstang v Steeton, Irlam v 1874 Northwich, Litherland REMYCA v Bootle, Longridge Town v Vauxhall Motors, Lower Breck v Maine Road, Northwich Victoria v Runcorn Town, Prestwich Heys v AFC Darwen, Rylands v Padiham, St Helens Town v AFC Blackpool, West Didsbury and Chorlton v Alsager Town, Whitchurch Alport v Shelley.

 

NORTH WEST COUNTIES PREMIER DIVISION: Burscough v Barnoldswick Town, Congleton Town v Squires Gate, Hanley Town v Avro.

 

NORTH WEST COUNTIES FIRST DIVISION NORTH: Emley v Daisy Hill, Nelson v Holker Old Boys

 

NORTH WEST COUNTIES FIRST DIVISION SOUTH: Cammell Laird 1907 v Stockport Town, Eccleshall v St Martins, FC Oswestry Town v Cheadle Heath Nomads, Sandbach United v New Mills, Stone Old Alleynians v Barnton.

 

MANCHESTER PREMIER LEAGUE: Chadderton Reserves v Dukinfield Town, Manchester Gregorians v Pennington, Royton Town v Heywood St James, Springhead v Rochdale Sacred Heart, Walshaw Sports v Heyside.

 

SUNDAY

Football

FA CUP FIRST ROUND: Dover Athletic v Southend United, Barnet v Fleetwood Town, Bristol Rovers v Bromley, Chippenham Town v Northampton Town, Gateshead v Oldham Athletic, Leyton Orient v Maldon and Tiptree, Macclesfield Town v Kingstonian, Wrexham v Rochdale, York City v Altrincham, Hayes and Yeading v Oxford United.

 

Picture by @biddleofnowehere

More from Sport

Weather

  • Thu

    4°C

  • Fri

    8°C

  • Sat

    8°C

  • Sun

    9°C

  • Mon

    11°C

Recently Played